Bezpieczeństwo pracy na podeście roboczym – co warto wiedzieć?

0
15
Bezpieczeństwo pracy na podeście roboczym - co warto wiedzieć?

Pracownicy magazynowi wykonują niektóre obowiązki za pomocą drabiny bądź specjalnych podnośników. Niemniej jednak w użyciu są również specjalne podesty robocze, które pozwalają bez żadnych problemów dosięgnąć rzeczy, znajdujących się na niższych półkach. Uważane są za stosunkowo bezpieczne – mogą ich używać także pracownicy, którzy nie mają uprawnień do obsługi specjalistycznych urządzeń bądź wykonywania obowiązków na wysokościach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając podest roboczy?

Podesty robocze wyglądem przypominają nieco drabiny, jednak są od nich o wiele niższe. Najczęściej składają się z kilku (3-5) wąsko rozstawionych stopni, umożliwiając sięganie po towar, znajdujący się na wysokości. Są one o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż na przykład krzesła czy innego rodzaju podesty, na których pracownicy stają, aby dosięgnąć konkretną rzecz. Wybierając podest roboczy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dodatkowe funkcje, takie jak na przykład mobilność – tego typu akcesorium wyposażone jest w kółka, które oczywiście muszą posiadać stosowną blokadę. Pracownicy muszą pamiętać, aby przed każdym użyciem zablokować koła, co zapewni im większe bezpieczeństwo. Podesty robocze powinny być wykonane aluminium, które jest stosunkowo trwałe oraz odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Właściciele magazynów chwalą sobie podesty robocze, które są w stanie utrzymać nawet duże obciążenie – około 150 kg.

Bezpieczeństwo pracy na podeście roboczym – o czym należy pamiętać?

Korzystanie z podestu roboczego nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych uprawnień, w tym do pracy na wysokości. Wręcz przeciwnie, dlatego może posiłkować się nim każdy pracownik. Należy jedynie pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad dotyczących maksymalnego obciążenia oraz blokady kół, jeśli podest jest w nie wyposażony. Ważnym aspektem jest również nieumieszczanie na podstawce żadnych towarów czy materiałów, które mogłyby spowodować przeciążenie konstrukcji.

Zastosowanie podestów roboczych

Podesty robocze, ze względu na swoją uniwersalność, znajdują zastosowanie nie tylko na magazynach czy w firmach produkcyjnych, lecz również w sklepach, punktach usługowych, a także w przestrzeniach biurowych. Często wykorzystuje się je w archiwach bądź miejscach służących do przechowywania różnego typu akcesoriów. W podest roboczy chętnie zaopatrują się także właściciele ekip remontowych – są one łatwo do przeniesienia, a jednocześnie zapewniają większy komfort pracy. Warto się w niego wyposażyć, zwłaszcza że zakup nie wiąże się z koniecznością poniesienia dużego wydatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here