Co to jest hydrofor? Hydrofor jest zestawem hydroforowym . W skład takiego zestawu wchodzi pompa, zbiornik ciśnieniowy, potrzebne zawory oraz presostat. Urządzenie ma za zadanie usprawnić korzystanie z wody, zadbać o jej prawidłowe ciśnienie .
Do czego potrzebny jest hydrofor?
W każdym nowo budowanym domu niezbędne jest przyłącze do wody . Nie każda działka budowlana będzie miała podłączenie do wodociągu i w tej sytuacji rozwiązaniem ,by woda w kranie się pojawiła jest pobieranie jej ze studni co usprawni zestaw hydroforowy. Zbiornik ciśnieniowy wraz z presostatem, pompą oraz zaworami tworzy układ, który ma za zadanie utrzymywać odpowiednie ciśnienie w rurach Ciśnienie powinno być jednolite w każdym z kranów niezależnie od pietra ,na którym taki kran się znajduje. Hydrofor doskonale sprawdzi się także na działkach, gdzie usprawni korzystanie z wody.
Przy zakupie hydrofora należy zdać się na pomoc i opinię ekspertów. Wybierając niewielki hydrofor, pompa będzie się szybciej eksploatować poprzesz częste wyłączanie za względu na wielkość. Można zakupić hydrofory o różnej pojemności od kilku do ponad 100litrów. Takie duże urządzenie można umieścić w piwnicy, mały może zostać umieszczony w nawet niewielkiej kuchni. Rozmiar takiego pojemnika przekłada się na ciśnienie wody.
Na rynku dostępne są nowoczesne hydrofory, które pracują ciszej niż starsze wersje ,często są one wyposażone w regulatory, które eliminują ręczne ustawianie ,co naturalnie daje większy komfort użytkownikowi sprzętu. Pompy, bez względu na to, jaka zostanie wybrana ,posiadają określoną liczbę cykli, która przypada co jedną godzinę. Woda, która jest wpompowana wypełnia zbiornik ciśnieniowy. Powietrze, które znajduje się w hydroforze zostaje sprężone pod wpływem cieczy, która wpada. W takiej sytuacji ciśnienie wewnątrz zbiornika rośnie razem z wodą, która jest do niego wpompowana, przy odkręceniu kranu zostaje obniżona.
Jakie są rodzaje zbiorników hydroforów?
- Zbiorniki przeponowe są to zbiorniki ,które posiadają gumowy balon, który ma za zadanie magazynowanie wody. Ponieważ w takim urządzeniu nie następuje bezpośredni kontakt z powietrzem, więc nie ma potrzeby okresowo uzupełniać powietrza, wystarczy raz na jakiś czas kontrola ciśnienia. Do domu w zupełności wystarczy zakup zbiornika ,który będzie posiadał pojemność 150 litrów.
- Zbiorniki ocynkowane – taki zbiornik warto zamontować wewnątrz studni, ponieważ gruba warstwa ocynkowania ochroni go przed korozją. Może być tutaj zamontowany zbiornik o większej pojemności nawet do 300 litrów co pozwoli ustabilizować ciśnienie wody w kranie. W zbiorniku, który jest ocynkowany powietrze ma kontakt z wodą . Przy odkręcaniu kranu powietrze zaczyna mieszać się z wodą, powoduje to to ulatywanie powietrza ze zbiornika, dlatego należy pamiętać o jego uzupełnianiu co jakiś czas.
- Zbiorniki membramowe GW
Uważane są za najlepsze zbiorniki na rynku. Zbiornik zbudowany jest za pomocą opatentowanej technologii. Nie trzeba w nim uzupełniać poduszki powietrzne. Zbiorniki GW mają w porównaniu do zbiorników ocynkowanych i przeponowych większą powierzchnię użytkową i przy różnicach temperatur nie pocą się. Wystarczy zamontowanie 100 litrowego zbiornika dla pięcioosobowej rodziny.