Czy warto wybierać najtańszy styropian do ocieplenia domu?

0
136
Czy warto wybierać najtańszy styropian do ocieplenia domu?

Choć za oknem wciąż panują wysokie temperatury, jest to ostatni dobry moment na ocieplenie domu przed zbliżającą się zimą. Materiałem, jakiego wciąż najchętniej używają Polacy, jest styropian. Zapewnia on odpowiednią izolację, a dodatkowo jest stosunkowo tani. Niemniej jednak pozostaje pytanie, jaki dokładnie styropian wybierać? Czy warto kupować najtańszy, czy może lepiej trochę dopłacić?

Od czego zależy cena styropianu?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy wiele rodzajów styropianu, w dodatku w różnych kwotach. Styropian cena zależy w dużej mierze od współczynnika lambda, inaczej od współczynnika przenikania. W rzeczywistości powinien być on jak najniższy, tak aby materiał zapewniał nam odpowiednią izolację cieplną. Cena styropianu jest również zależna od współczynnika rozciągania, który mówi o tym, czy dany rodzaj materiału jest w stanie wytrzymać nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Polskie warunki może i nie są ekstremalne, jednak zmiany pogody bywają bardzo gwałtowne. Wytrzymałość na rozciąganie powinna być wysoka, co wiąże się z tym, że cena styropianu rośnie. Bardzo istotna jest również wytrzymałość na ściskanie, zwłaszcza w kontekście styropianu, którym chcemy izolować podłogę. Im większa wytrzymałość, tym styropian będzie droższy.

Najtańszy czy najdroższy – jaki styropian wybrać?

Cena styropianu zależy od wielu czynników, przy czym im większa jego odporność i wytrzymałość, tym materiał będzie droższy. Pozostaje więc pytanie, czy można zadowolić się najtańszym materiałem, czy też lepiej zainwestować w nieco bardziej kosztowny? Weźmy pod uwagę, że ocieplanie domu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości ma zasadniczo jeden, konkretny cel – uchronić nas przed nadmierną utratą ciepła, jaka może mieć miejsce zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. To natomiast prowadzi do oszczędności, gdyż nie musimy ogrzewać mieszkania tak intensywnie, jak w przypadku, gdyby dom nie był ocieplony. Z reguły warto więc zainwestować nieco więcej, tak aby cieszyć się wysokiej jakości ociepleniem na długie lata. Cena styropianu wysokiej klasy, wbrew pozorom, nie musi być wygórowana. Styropian możemy nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, dopasowując go do własnych potrzeb. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, dobrze omówić je z pracownikami ekipy remontowej, tak aby wybrać najwyższej jakości styropian. Często możemy im zlecić zakup materiału, który posłuży do ocieplenia domu, jednocześnie ustalając maksymalną cenę styropianu, jaką jesteśmy w stanie zapłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here