Wznoszenie domu to złożona kwestia. Trudno jest określić, ile czasu upłynie od wbicia „pierwszej łopaty” do ostatnich prac wykończeniowych. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak złożoność projektu, wielkości domu, a także używane w czasie budowy materiały. Również budżet ma spory wpływ na szybkość prac, gdyż określa możliwości dostępu do ciężkiego sprzętu oraz ilość pracujących na budowie ludzi. W przypadku tradycyjnego modelu budowania można wyodrębnić kilka etapów budowy, które zostaną opisane poniżej. W przybliżeniu można oszacować, że budowa tradycyjnego domu zajmuje od 23 do 48 tygodni. Podczas tworzenia harmonogramu należy zwrócić uwagę, iż niektóre prace muszą być wykonywane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak mrozu czy opadów), co może wymusić rozłożenie prac na dwa sezony.
Etap pierwszy – stan zerowy
Ten etap prac może zająć w przybliżeniu od 26 do 47 dni. Prace zakładają przygotowanie działki pod budowę, wyrównanie terenu, usunięcie humusu, wytyczenie obrysu budynku oraz przygotowanie wykopów. Kolejne czynności obejmują przygotowanie i wylanie fundamentów, a także wykonanie przejść dla instalacji. Szybkość wykonywania tych prac zależy w dużej mierze od wielkości fundamentów oraz użytego betonu – wykorzystanie szybkoschnących mieszanek może przyśpieszyć proces.
Etap drugi – stan surowy otwarty
Ta faza prac jest niezwykle czasochłonna i może zająć od 10 do 24 tygodni. W tym czasie powstają ściany nośne oraz kolankowe, a także schody, wieńce oraz konstrukcja piętra – jeżeli takowe znajduje się w planach. Zakończeniem tego etapu budowy jest wzniesienie dachu oraz prace izolacyjne, które zabezpieczą dom przed opadami. W tym wypadku postępy są ściśle powiązane z wykorzystywanym materiałem. Przy zastosowaniu drewna nie trzeba robić przerw potrzebnych na związanie konstrukcji żelbetowej, a elementy dachu (więźba, wiązary) mogą zostać wcześniej przygotowane do montażu.
Etap trzeci – stan surowy zamknięty
Przedostatni etap prac zakłada wstawianie okien, drzwi, a także wznoszenie ścian działowych wewnątrz domu. Zwykle w tym czasie dach otrzymuje też właściwe pokrycie. Czas doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego waha się od 2 do 5 tygodni. Decydującym czynnikiem jest ilość oraz złożoność wstawianych elementów – przygotowanie i montaż specjalnie zaprojektowanych okien, drzwi czy bram może wydłużyć czas budowy.
Etap czwarty – prace wykończeniowe
Ostatnia faza budowy domu obejmuje montaż instalacji elektrycznej i wodnej, tynkowanie ścian, przygotowanie podłóg oraz kładzenie paneli. W zależności od wielkości domu oraz wymagań inwestora etap ten może trwać w przybliżeniu od 49 do 88 dni.
Budowa szkieletowa, czyli alternatywne sposób budowy
Przy planowaniu budowy warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność domków szkieletowych oraz energooszczędnych. Takie budynki stawiane są zazwyczaj na płycie fundamentowej z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych. Takie rozwiązane znacznie skraca czas budowy, który wynosi od 2 do 5 miesięcy od przygotowania płyty fundamentowej, co zazwyczaj zajmuje od 7 do 14 dni.
Niezależnie od wybranego sposobu budowy, jedna rzecz jest pewna. Każdy dom potrzebuje solidnych fundamentów. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Aby mieć pewność, że Twój dom powstanie na solidnej podstawie, betoniarnia Legnica oferuje kompleksowe usługi w dziedzinie mieszania i wylewania betonu.