Wiele osób na zakup mieszkania przeznacza zdecydowaną większość swoich oszczędności. Decydując się na nabycie lokalu, pragniemy, by był on jak najlepszy i możliwie jak najpełniej odzwierciedlał nasze potrzeby i preferencje. Aby móc cieszyć się funkcjonalnym mieszkaniem, które nie będzie generować zbędnych kosztów i przed długi czas zachowa swój pierwotny wygląd, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat podmiotu, od którego kupuje się lokal. Podpowiadamy, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera i uniknąć wielu problemów.
Zweryfikuj, czy masz do czynienia z prawdziwą firmą
Zanim nawiążesz współpracę z deweloperem, upewnij się, że jest on doświadczonym i wykwalifikowanym partnerem, któremu można bez obaw powierzyć pieniądze. Co to oznacza? Przede wszystkim zweryfikuj prawdziwość informacji na temat danego podmiotu. Dobrym krokiem będzie zapoznanie się z danymi dostępnymi w oficjalnych rejestrach, takich jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) czy baza REGON.
Zapoznaj się z działalnością dewelopera
Przed nawiązaniem współpracy z firmą deweloperską poświęć chwilę na przejrzenie jej dorobku. W tym celu możesz odwiedzić stronę firmy — wiarygodny deweloper z pewnością będzie chciał pochwalić się wybudowanymi przez siebie obiektami. Jeśli masz taką możliwość, możesz odwiedzić już gotowe obiekty wzniesione przez firmę i sprawdzić, jak prezentują się one obecnie. Ciekawym pomysłem może być też przejrzenie grup w mediach społecznościowych lub forów, na których udzielają się mieszkańcy osiedli wybudowanych przez dewelopera i zadać pytania o nurtujące Cię kwestie.
Cennych informacji mogą dostarczyć również opinie na temat firmy, które można znaleźć w sieci. Warto sprawdzić, w jaki sposób deweloper reaguje na wątpliwości wyrażane przez internautów. Jeśli podmiot odpowiada na pytania w sposób cierpliwy i wyczerpujący, a także dąży do rozwiązania problemu zamiast jego eskalowania, prawdopodobieństwo nawiązania współpracy z rzetelną marką staje się znacznie wyższe.
Sprawdź, czy deweloper działa legalnie
Firma deweloperska działająca na rynku mieszkaniowym musi działać zgodnie z wieloma wymogami prawnymi. Wynikają one m.in. z ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Deweloper musi dotrzymywać swoich obowiązków z tego tytułu, takich jak dokonywanie terminowych wpłat na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny czy prowadzenia rachunku powierniczego dla określonej inwestycji.
Umowa deweloperska nie może więc pozostawać w niezgodności z postanowieniami wyżej wymienionej ustawy, a deweloper musi w niej zobowiązać się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę prawa własności do nieruchomości wtedy, gdy przedsięwzięcie zostanie zakończone. Wiarygodny deweloper powinien upewnić się, że dane znajdujące się w umowie pokrywają się z informacjami w prospekcie oraz innych dokumentach przedstawionych kupującemu — nie zapomnij więc sprawdzić, czy rzeczywiście o to zadbał.