Powszechna wiedza o kablach światłowodowych jest niezwykle mizerna. Standardowi użytkownicy sieci określają tego typu system jako element służący do przesyłania szybkiego Internetu. Te zaawansowane kable mają jednak bardzo rozbudowaną konstrukcję i spełniają istotną rolę w kwestii poprawnego funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są właściwości światłowodów?
Czym w ogóle są kable światłowodowe? To specjalny rodzaj okablowania, który posiada przynajmniej jedno włókno szklane. Ich działanie polega na przewodzeniu impulsów świetlnych (zwykle światła podczerwonego). Ich cechą charakterystyczną jest odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne, a także ogromna przepustowość i szybkość transferu.
Kable światłowodowe – właściwości i zastosowanie
Przede wszystkim kable światłowodowe to podstawowy element odpowiadający za efektywną transmisję danych. Umożliwiają one przesyłanie informacji z rekordową prędkością, przekraczającą na ten moment 300 Tbit/s. Wszystko dzięki charakterystyce budowy i działaniu opartemu na szybkości poruszania się światła. Warto pamiętać, że światłowody są wszechstronne i można montować je w gruncie lub tworzyć z nich instalacje napowietrzne. Są też odporne na zakłócenia radiowe, korozję, wilgoć i cechuje je stosunkowo niska waga.
Najpopularniejsze oznaczenia kabli światłowodowych
Oznaczenie kabli światłowodowych jest dość skomplikowane i składa się na nie ciąg cyfr i liter. Każda z nich wskazuje na inne właściwości czy przeznaczenie danego produktu. Pierwszy symbol to przeznaczenie kabla – może być np. zewnętrzne, wewnętrzne lub uniwersalne. Następnie litera wskazuje na materiał powłoki zewnętrznej. Trzeci z kolei symbol to materiał powłoki wewnętrznej.
Pozycja nr 4 to oznaczenie kabla optotelekomunikacyjnego, a 5 to rodzaj ośrodka kabla. W kolejnych symbolach rozpoznamy także:
-
oznakowanie kabla dielektrycznego
-
oznakowanie wzmocnienia obwodu
-
rodzaj pancerza kabla
-
oznakowanie kabla płaskiego
-
liczba wskazująca na rodzaj włókien światłowodowych i średnica tuby
Łącznie w wyborze odpowiednich kabli światłowodowych pomoże różnych 10 symboli.
Czy kable światłowodowe można łączyć?
Wbrew obiegowej opinii kable światłowodowe nadają się do łączenia. Dzięki temu szybko można naprawić ich ewentualną usterkę. W celu dosztukowania czy przedłużenia sieci światłowodowej stosuje się specjalne metody spawania, złącza mechaniczne czy metodę wklejania i polerowania.