W planie inwestycyjnym dotyczącym budowy obiektu budowlanego nie można zapominać, że kupno działki i budowa domu łączy się z ogrodzeniem nieruchomości. Często od ogrodzenia musimy rozpocząć prace, by ogrodzić plac budowy, aby nie dostały się nań niepowołane osoby. Przy zabezpieczaniu palcu budowy możemy zastosować ogrodzenie tymczasowe na przykład z siatki ogrodzeniowej. Montaż ogrodzeń z siatki można wykonać samodzielnie, co pozwoli na pewne oszczędności.
Niestety nawet montaż ogrodzeń tymczasowych, prostych może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Takie prace wymagają umiejętności i doświadczenia budowlanego. Podobnie rzecz się ma za ogrodzeniami panelowymi. Producenci ogrodzeń panelowych najczęściej do produktu dodają opis, jak krok po kroku wykonać montaż ogrodzeń. Ogrodzenia modułowe są bardziej skomplikowane w montażu i postawienie takiego płotu łączy się z koniecznością zatrudnienia fachowców. Podsumowując: montaż ogrodzeń z siatki lub panelowych samodzielnie wymaga umiejętności i doświadczenia. Czy rzucać się na szeroką wodę zależy od stopnia skomplikowania prac. Gdy podejmiemy się samodzielnego montażu zaoszczędzimy pieniądze, gdy poprosimy o pomoc fachowców zaoszczędzimy czas i nerwy.
Mierzymy się z ogrodzeniem panelowym
Montaż ogrodzeń panelowych jest prosty i szybki. W trzech krokach można tę czynność opisać, jako przymocowanie paneli do słupków, które usadawiamy w gruncie, a by miały one stabilność zalewamy je betonem lub przymocowujemy do podmurówki. Montaż ogrodzeń zaczynamy od zaplanowania przebiegu ogrodzenia, przygotowania podłoża, a w szczególnych przypadkach do wyrównania gruntu lub oczyszczenia podłoża ze zbędnych gałęzi lub kamieni. Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy wyznaczyć położenie słupków początkowych, końcowych i narożnych. Miejsca na pozostałe słupki wyznaczamy pod względem długości paneli do montażu. Gdy montaż ogrodzeń nie wymaga zastosowania podmurówki, to kolejnym krokiem jest wykonanie otworów w glebie pod słupki ogrodzeniowe. Szerokość tych otworów zależy od średnicy słupka, a głębokość od stopnia przemarzania gruntu. Słupki ogrodzeniowe ustawiamy centralnie w dołku, poziomujemy i zalewamy betonem. Po zastygnięciu betonowej mieszanki przechodzimy do montażu właściwego ogrodzenia. Spinamy panele i słupki za pomocą obejm montażowych lub spinek. Jeśli montaż ogrodzeń wymaga podmurówki prace rozpoczynamy od zrobienia wylewki betonowej. Fundament robimy pod całą linią ogrodzenia. Wysokość murku ustalamy za pomocą deskowania. Gdy uzbroimy teren i wylejemy beton trzeba poczekać kilka dni. Słupki montujemy za pomocą kotew do podmurówki i montujemy panele. Możemy także użyć podmurówki prefabrykowanej. Zwykle słupki trzeba zabetonować w ziemi, a następnie zacząć od nałożenia betonowego łącznika na każdy słupek i już pomiędzy nimi zamontować gotowe murki. Pozostałe kroki przebiegają jednakowo.
Cena montażu ogrodzenia
Montaż ogrodzeń wymaga odpowiedniej specyfikacji cenowej. Trzeba ją robić indywidualne, bo zależy od różnych czynników. Na cenę wpływa rodzaj zastosowanego ogrodzenia i zakres prac. Montaż ogrodzeń z podmurówką wymaga zwiększonej ilości prac, a zatem cena idzie w górę. Standardowa cena za metr to kilkadziesiąt złotych za metr bieżący.