Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu bliźniaka?

0
292
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu bliźniaka?

Idealny dom w zabudowie bliźniaczej. Jakie są wady i zalety? Czy to jest dobre rozwiązanie?

Obecnie tego typu nieruchomości zyskują na popularności  wśród młodych jak i starszych osób. Dom bliźniak składa się z dwóch przylegających do siebie budynków, które  stykają się ze sobą jedną ścianą. Wiele osób decyduje się na budowę bliźniaków ze względu na to, że jest to rodzaj domu, który znakomicie sprawdza się w miastach ze względu na swój rozmiar powierzchni oraz nowoczesny wygląd. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu bliźniaka, jakie są zalety i wady mieszkania w nim.

Koszty wybudowania bliźniaka

Bliźniak składa się z dwóch samodzielnych elementów, połączonych ze sobą wspólną ścianą. Każdy budynek z osobna kosztuje mniej niż dom wolnostojący o równoznacznej powierzchni. Jeśli chodzi o cenę bliźniaka, to będzie ona zdecydowanie niższa, ponieważ we wspólny wkład dwóch osób zamieszkujących wchodzi dach, zakup działki w przeliczeniu na jedną rodzinę, a nawet koszty elewacji, kanalizacji bądź telekomunikacji.

Zalety i wady mieszkania w zabudowanie bliźniaczej

Mówiąc o zaletach, to bliźniak zapewnia większą swobodę niż na przykład mieszkania w blokach czy szeregówki. Z osobą mieszkającą obok będziemy dzielić tylko jedną ścianę. Nie ogranicza nas to bardzo pod względem prywatności, ponieważ wejście do mieszkania, jak i do własnego podwórka będzie osobne. Ten typ zabudowy często występuje niedaleko od centrum miasta, co zdecydowanie ułatwia nam to dojazd do pracy, szkoły.

Przechodząc do wad, możemy zauważyć, że wykończenie dachowe, symetryczne fronty muszą być uzgodnione z osobą, z którą będziemy dzielić działkę. Niestety trudniej jest sprzedać bliźniaka pod tym względem, że nieruchomość jest podzielona na dwie rodziny, co może sprawić, że tylko jedna strona będzie chciała sprzedać dom. Wspomniane odniesienie do  prywatności jest jednak nieco ograniczone. Dla niektórych może stanowić dużą wadę. Sąsiedztwo może być uciążliwe pod względem organizowanych spotkań ze znajomymi, co może zakłócać nasz spokój, potomstwo, które może wprowadzać chaos. Ze względu na to, że powierzchnia bliźniaka jako jednego budynku przekracza nierzadko 200 m², możemy starać się wynegocjować niższe ceny za materiały budowlane, stolarkę okienną czy drzwiową.

Jakie mogą być problemy z projektowaniem zabudowy bliźniaczej?

Tego typu domy z reguły stanowią swoje lustrzane odbicie, ale nie muszą być całkowicie identyczne. Elementy, które powinny być takie same to m.in. kształt i wielkość domów, a także elewacja. Jednakże domy mogą różnić się obecnością lub brakiem okna dachowego czy balkonu, a także układem pomieszczeń. W takim wypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami przy dopasowywaniu projektu, jak i również na etapie budowy.

Jak widać, zabudowa bliźniacza ma swoje zalety i wady. Jeżeli nie jesteśmy na nią w pełni zdecydowani, powinniśmy znaleźć współinwestora, który będzie godny naszego zaufania oraz będzie osobą, z która będziemy chcieli dzielić posiadłość przez kolejne lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here