Obrus z gipiurą – podstawowe informacje

0
224
Obrus z gipiurą - podstawowe informacje

Dekoracja stołu jest jednym z ważniejszych elementów, wpływających na wygląd pomieszczenia. Niezwykle istotną rolę pełni w niej odpowiedni obrus. Bardzo często to on decyduje o pierwszym wrażeniu, jaki wywiera dany pokój, warto więc postarać się, by prezentował się naprawdę okazale. Obrus z gipiurą jest tradycyjnym rozwiązaniem, które przykuwa uwagę i nadaje aranżacji specyficznego charakteru – można więc śmiało powiedzieć, że znakomicie sprawdza się w tej roli.

Obrus z gipiurą – co warto wiedzieć o tym produkcie?

Gipiura jest specyficzną formą koronki klockowej, cechującą się wypukłymi, eleganckimi wzorami. Stosowana jest w różnych celach, a dekoracja stołu jest tylko jednym z nich. Warto zauważyć, że obrusy z gipiurą znane są od dawna. Swego czasu ten typ tkaniny był niezwykle drogi, przez co dostęp do niego miała wyłącznie arystokracja lub bogate mieszczaństwo. Rozwój produkcji przemysłowej wiele zmienił w tej sytuacji i dzisiaj każda osoba, nawet niezbyt zamożna, może pozwolić sobie na udekorowanie pomieszczenia produktem tego typu.

Niezwykłe walory estetyczne sprawiają przy tym, że obrus z gipiurą jest w dalszym ciągu dla wielu osób symbolem elegancji. Z łatwością może być on dopasowany do różnych aranżacji pomieszczenia, przede wszystkim jednak bywa stosowany w pokojach, urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym.

Obrusy z gipiurą – praktyczne użytkowanie

Oczywiście, aby wyeksponować odpowiednio walory dekoracyjne tak specyficznej tkaniny trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki – musi ona zwisać swobodnie ze stołu. Z tego względu najczęściej stosuje się obrusy z gipiurą o wymiarach znacznie przekraczających analogiczne rozmiary przykrywanego mebla. Przyjmuje się, że margines ten powinien wynosić co najmniej 20 centymetrów, tak w odniesieniu do długości, jak i szerokości stołu lub ławy. Obecnie spotykane tkaniny tego typu występują przy tym w różnych rozmiarach oraz kształtach, pozwalając na dużą swobodę aranżacyjną podczas dekorowania pomieszczeń przy ich użyciu.

Produkowany współcześnie obrus z gipiurą bardzo rzadko jest już artykułem wykonanym z tradycyjnych materiałów. Względy praktyczne powodują, że zdecydowanie częściej spotyka się wyroby plamoodporne. Wynika to przede wszystkim z ich walorów użytkowych, wśród których główną rolę odgrywa  łatwość utrzymania czystości. Tkaniny odporne na zabrudzenia mają przy tym takie same lub wyższe walory dekoracyjne, a ich trwałość jest w wielu wypadkach zdecydowanie wyższa niż wyrobów z lnu czy bawełny – nie należy więc dziwić się temu, że stanowią obecnie zdecydowaną większość wśród modeli obrusów tego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here