Piętrowy czy parterowy – czym kierować się przy wyborze projektu domu?

0
256
Piętrowy czy parterowy - czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Przestronny dom to marzenie wielu z nas. Główną jego zaletą jest dużo większa przestrzeń, w porównaniu z typowymi mieszkaniami w centrum miast, niezależność i brak sąsiedztwa za ścianą, a także ogród. Zanim jednak zamieszkamy we własnych czterech ścianach czeka długi proces budowy domu. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu. Czym się kierować przy tym procesie i na co zwracać uwagę?

Parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym

Najpopularniejszymi rozwiązaniami wśród budujących są domy parterowe oraz domy z poddaszem użytkowym. Dom z pełnym piętrem to również chętnie wybierane rozwiązanie, jednak w większości przypadków najdroższe w budowie. Dom z poddaszem to możliwość korzystania z piętra i podzielenia domu na strefy, a jednocześnie niższy koszt budowy w związku z brakiem stropu oraz niższą ścianką kolankową. Przed wyborem konkretnego projektu warto zorientować się w cenach u lokalnych firm budowlanych. Jeśli interesuje nas budowa domu, Warszawa oferuje szeroki wybór firm i składów budowlanych, gdzie dokonamy wyceny budowy. Wiele bowiem zależy od użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań. Domy parterowe to teoretycznie najtańsze w budowie bryły. Warto jednak pamiętać, że im większy metraż zabudowy tym wyższy będzie koszt takiego domu. Sporą część kosztów domu parterowego pochłaniają fundamenty oraz prace ziemne.

Przemyśl swoje potrzeby

Wybierając pomiędzy domem piętrowym, a parterowym powinniśmy przeanalizować swój styl życia i spędzania czasu wolnego. Czy chcielibyśmy podzielić dom na dwie strefy – nocną i dzienną? Wówczas dobrze sprawdzi się dom z poddaszem lub piętrowy, gdzie z dala od zgiełku domowników będzie można odpocząć. To rozwiązanie warto przemyśleć również jeśli w domu zamieszkują dzieci – wówczas ich życie toczy się „na górze”, a pokój dzienny jest miejscem rodziców. Jeżeli jednak wolimy integrację rodziny i nie chcemy separować od siebie członków rodziny, warto przemyśleć koncepcję domu parterowego. Ta opcja będzie również praktyczna jeżeli mamy małe dzieci (odpada ryzyko niebezpiecznych schodów), lub w domu znajdują się osoby niepełnosprawne. Budowa schodów to nie tylko spora przeszkoda architektoniczna, ale dodatkowy koszt i utrata cennych metrów użytkowych.

Porównaj i poszukaj inspiracji

Jeśli nadal nie jesteś przekonany o odpowiednim rozwiązaniu poszukaj na żywo obu styli. Być może ktoś z Twoich znajomych lub rodziny mieszka w domu pod miastem? Również w dużych miastach i na ich obrzeżach powstają nowoczesne osiedla, które mogą stać się inspiracją dla Twojego przyszłego domu. Dla wielu inwestorów budowa domu Warszawa jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. Zanim zdecydujemy się ostatecznie na budowę wybierzmy się na  spotkanie informacyjne z architektem oraz firmą budowlaną. Wiele firm projektowych zapewnia wizualizacje swoich projektów, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji, co do typu domu, który chcielibyśmy wybudować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here