Czym są masy bitumiczne i do czego służą

0
119
Czym są masy bitumiczne i do czego służą

Związki bitumiczne to grupa syntetycznych cząsteczek węglowodorów, które łączą w sobie właściwości zarówno olejów, jak i wosków. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym do produkcji asfaltu, materiałów dachowych i uszczelniaczy, klejów i spoiw oraz środków impregnujących do odzieży. Masy bitumiczne są również wytwarzane jako produkty uboczne procesów rafinacji olejów naturalnych. Naturalny bitum jest nieprzetworzonym typem związku bitumicznego znajdującego się w złożach ropy naftowej i może być rafinowany w celu wytworzenia bardziej użytecznych typów związków bitumicznych. Związek bitumiczny jest rodzajem węglowodoru o właściwościach leżących pomiędzy olejem a woskiem. Te wszechstronne substancje chemiczne łączą cechy z obu końców spektrum i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach. Niektóre popularne typy obejmują węglowodory alifatyczne, żywice, kalafonie, oleje, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, terpeny, alkohole, ketony i estry.

Asfalt

Asfalt to szczególny rodzaj mieszanki bitumicznej, która jest powszechnie stosowana jako materiał brukowy. Powstaje on w procesie, w którym bitum jest podgrzewany i mieszany z piaskiem i żwirem. W ten sposób powstaje lepka, czarna substancja, którą można wylać na powierzchnię drogi i pozostawić do ostygnięcia. Asfalt działa również jako doskonałe uszczelnienie i może chronić przed uszkodzeniem wody i zapobiegać wyciekom. Asfalt jest wysoce lotnym związkiem bitumicznym i ma niską lepkość, gdy jest ciepły. Oznacza to, że łatwo go rozprowadzić, gdy jest ciepły, ale ma również tendencję do stawania się kruchym, gdy się ochładza. Dodanie chemicznych utwardzaczy może pomóc uniknąć tego problemu i uczynić materiał bardziej trwałym.

Materiały dachowe

Materiały dachowe zazwyczaj wykorzystują związki bitumiczne, które należą do kategorii asfaltu. Asfalt stosowany w materiałach dachowych jest zmodyfikowaną wersją materiału używanego do układania dróg. Bitum ten można mieszać z innymi dodatkami chemicznymi, takimi jak żywice, w celu uzyskania taniego materiału dachowego, który jest zarówno trwały, jak i wodoodporny. Wykazując wysoki stopień elastyczności, materiały dachowe mogą być stosowane do wielu różnych typów dachów i nie muszą być wymieniane, dopóki się nie zużyją. Asfalt jest również powszechnie stosowany jako środek hydroizolacyjny dla innych materiałów. Na przykład gonty dachowe można połączyć z asfaltem, aby zapobiec uszkodzeniu przez wodę. Jest to ekonomiczny i łatwy sposób na uszczelnienie dachów i ścian bez konieczności całkowitej wymiany.

Uszczelniacze i kleje

Bitum jest powszechnie stosowany jako uszczelniacz i klej w branżach takich jak budownictwo i produkcja. Po zmieszaniu z odpowiednim środkiem chemicznym, takim jak wapno lub cement, bitum może stworzyć uszczelniacz. Uszczelniacze są często używane do uszczelniania pęknięć i zapobiegania przedostawaniu się wody, powietrza i innych szkodliwych substancji do wnętrza budynków. Kleje to kolejne powszechne zastosowanie bitumu w budownictwie. Po zmieszaniu z odpowiednim środkiem chemicznym, takim jak żywice, bitum może być użyty do stworzenia silnego i niezawodnego kleju. Jest to często stosowane do łączenia różnych materiałów, takich jak metale, tworzywa sztuczne i drewno.

Produkty do hydroizolacji odzieży

Bitum jest również powszechnie stosowany w tworzeniu środków hydroizolacyjnych do odzieży. Dokładny proces tworzenia tych chemikaliów jest inny dla każdego producenta, ale większość obejmuje ogrzewanie bitumu i mieszanie go z innymi chemikaliami, aby stworzyć wodoodporny materiał. Jest to powszechnie stosowane w odzieży sportowej i sprzęcie outdoorowym, takim jak buty turystyczne i plecaki, aby zapewnić użytkownikowi ciepło i suchość. Bitum jest również czasami dodawany do tkanin syntetycznych, takich jak poliester i nylon, aby zwiększyć ich właściwości wodoodporne.

Produkty uboczne procesów rafinacji oleju naturalnego

Naturalny bitum jest produktem ubocznym procesów uszlachetniania ropy naftowej stosowanych do rafinacji ropy naftowej. Jest on często używany jako produkt uboczny rafinerii, ponieważ jest bardzo tani w produkcji. Powszechnymi związkami bitumicznymi powstającymi w procesie rafinacji ropy naftowej są węglowodory alifatyczne, żywice, kalafonie, oleje, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, terpeny, alkohole, ketony i estry.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here