Do czego używa się mierników cęgowych?

0
141
Do czego używa się mierników cęgowych?

W codziennej pracy profesjonalny elektryk korzysta z różnych rodzajów narzędzi pomiarowych, w tym z mierników cęgowych. To sprzęt o specyficznym kształcie, wyglądem przypominający tradycyjny multimetr, ale wzbogacony o charakterystyczne, rozwierane cęgi, które pozwalają w bezpieczny sposób sprawdzać kable przy włączonym zasilaniu. Popularnym rodzajem tego typu urządzeń są mierniki Sonel. To sprzęt prosty w obsłudze, a przy tym charakteryzujący się dużą niezawodnością działania.

Pomiar natężenia prądu elektrycznego

Podstawową funkcją realizowaną przez cęgowe mierniki Sonel jest pomiar natężenia prądu przemiennego AC, ale w sprzedaży dostępne są również narzędzia wyposażone w funkcję pomiaru natężenia prądu stałego DC, płynącego przez dowolny obwód. Oczywiście pomiary są dokonywane przy włączonym zasilaniu. Dzięki specjalnej konstrukcji mierników Sonel takie pomiary są bezpieczne dla elektryka i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, nie wiążą się z ryzykiem porażenia prądem. Nie wymagają również przerwania obwodu w celu wykonania pomiaru. Specjalna konstrukcja mierników cęgowych sprawia, że wykonanie pomiaru jest możliwe również w miejscach trudnodostępnych. Wystarczy objąć cęgami kabel i dokonać odczytu wartości natężenia prądu elektrycznego na cyfrowym wyświetlaczu urządzenia. Co ważne, nowoczesne mierniki cyfrowe wyposażone są w funkcję zapamiętywania wartości ostatnich odczytów. Dzięki temu nie trzeba notować ich na kartce.

Podstawowe rodzaje mierników cęgowych

Podstawowym rodzajem cęgowych narzędzi pomiarowych są mierniki AC przystosowane do badania wartości natężenia prądu zmiennego. Wśród profesjonalnych mierników Sonel znaleźć można również narzędzia wielofunkcyjne, przystosowane do pomiarów natężenia prądu elektrycznego zmiennego AC i stałego DC. Zaawansowane mierniki Sonel są sprzętem najczęściej wyposażonym w funkcję wykrywania i pomiaru napięcia prądu elektrycznego AC i DC oraz rezystancji. Taki sprzęt umożliwia także wykonanie testu ciągłości, pomiaru temperatury i pojemności. Co ważne, pomiary dokonywane są bez konieczności przerywania ciągłości badanych obwodów, które w momencie dokonywania pomiaru są podłączone do źródła prądu.

Profesjonalny, cęgowy miernik Sonel jest wielofunkcyjnym narzędziem pomiarowym. Jego podstawowym zadaniem jest pomiar wartości natężenia prądu elektrycznego, ale dzięki dodatkowym modułom aparat jest zdolny również do wykonywania szeregu innych pomiarów istotnych z punktu widzenia zadań realizowanych przez elektryka, w wielu przypadkach z powodzeniem zastępując typowy multimetr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here