W środowisku przemysłowym robotnicy mogą napotkać różne zagrożenia, między innymi takie jak uderzenia mechaniczne, temperatura (gorąco, zimno), narażenie chemiczne (praca z chemikaliami w czystej postaci lub mieszaninach), porażenie prądem.
Dobór rękawic do zadania
Wybór rękawic będzie zależał od charakteru wykonywanej pracy. Czy będą prowadzone prace z substancjami niebezpiecznymi? Czy te substancje będą mokre czy tłuste?
Wybór rękawic zależy również od rodzaju kontaktu z substancjami niebezpiecznymi. Czy ten kontakt będzie długotrwały czy przerywany? Czy cała rękawica będzie miała kontakt z substancją, czy tylko jej część? Które obszary ciała należy chronić (ręce, nadgarstki, przedramiona)?
Należy zauważyć, że cienkie rękawice zapewniają mniejszą ochronę niż grube, wytrzymałe rękawice Tegera, ale zapewniają operatorowi swobodny ruch ręki. Musisz znaleźć kompromis między poziomem ochrony a swobodnymi ruchami rąk. Krótkie rękawiczki nadają się do zachlapania, ale do pełnego zanurzenia wybierz rękawice dłuższe niż głębokość zanurzenia.
Zastanów się nad komfortem
Rękawiczki powinny być wygodne dla użytkownika, nie powinny być za duże ani za małe, gdyż mogą przeszkadzać w jego pracy. Aby określić rozmiar rękawic, producent udostępnia specjalny dokument.
Należy zauważyć, że jeśli nie możesz znaleźć rękawic pasujących do Twojego rozmiaru, lepiej wybrać mniejsze rękawiczki niż większe.
Zauważ, że alergie na lateks stają się coraz bardziej powszechne. W tym przypadku rękawice nitrylowe są alternatywą.
Wewnątrz rękawicy dłonie mogą się pocić, co może powodować niedogodności dla pracującej osoby. Aby zmniejszyć narażenie na pot, zakładaj bawełniane rękawiczki pod rękawice Lebon ochronne.
Jakie rękawice wybrać: jednorazowe czy wielokrotnego użytku?
Jednorazowe rękawiczki są często cienkie, aby zapewnić ochronę i higienę przy zachowaniu wysokiej wrażliwości dłoni i łatwości poruszania się.
Rękawice te zapewniają ochronę w przypadku kontaktu z łagodnymi chemikaliami. Nadają się do zastosowania w medycynie, ponieważ zapobiegają wszelkim zagrożeniom biologicznym i bakteriologicznym. Nie nadają się jednak do pracy z agresywnymi chemikaliami.
Rękawice ochronne wielokrotnego użytku są często grubsze niż rękawiczki jednorazowe, dzięki czemu mają doskonałą odporność chemiczną i mechaniczną. Rękawice wielokrotnego użytku są bardziej odporne na niebezpieczne ciecze i substancje. Z drugiej strony ich grubość zmniejsza wrażliwość dłoni przy precyzyjnych pracach.