Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

0
282
Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Ludzie nie od razu zaczynają zastanawiać się nad wyborem grzejnika do salonu i jakie będą najlepsze dla ich mieszkania. Użytkownicy trafiają na ten proces znacznie później, gdy konieczne są pilne naprawy lub całkowita wymiana. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób znaczenia tego zagadnienia dla osób, które dopiero planują wprowadzenie się do nowego budynku lub nowego domu wiejskiego, w którym dopiero zostaną zamontowane grzejniki grzewcze.

Historia rozwoju grzejników

Wiele osób pamięta z dzieciństwa stare, żeliwne grzejniki. Wielu dziwi się teraz, że można je jeszcze znaleźć w niektórych szczególnie starych budynkach, ale to nic dziwnego. Przy odpowiednim użytkowaniu i terminowej konserwacji nawet te starsze modele mogą służyć przez całe życie. Jedynym problemem jest ich ponowne zainstalowanie w nowym miejscu, za cenę porównywalną z zakupem nowego produktu.

Jednak postęp nabierał tempa i stare i ciężkie modele żeliwne zostały zastąpione lżejszymi produktami z innych metali. Są to stosunkowo tanie grzejniki aluminiowe. Po pewnym czasie uległy one kolejnej modyfikacji i stały się bimetaliczne, czyli składające się z pary metali. Producenci mieli ku temu swoje powody, o których dowiemy się później. Stal stała się uzupełnieniem dla aluminium, a później powstał zupełnie nowy typ grzejników.

Cechy wyróżniające grzejniki aluminiowe

Każdy producent grzejników grzewczych w swoim kraju kieruje się określonymi normami. Mogą się one znacznie od siebie różnić, dlatego grzejniki, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, różnią się trwałością, warunkami eksploatacji i – odpowiednio – ceną.

Grzejniki aluminiowe i bimetaliczne mogą być, jak wspomniano powyżej, grzejnikami modułowymi (składanymi) lub płytowymi (nierozkładalnymi). Mogą się one różnić parametrami fizycznymi – wszystkimi trzema wymiarami w przestrzeni – a także pewnymi dodatkowymi. W oparciu o te kryteria można odpowiedzieć sobie na pytanie – jak wybrać grzejnik do salonu. Od tych kryteriów zależeć będzie również bezpośrednio wydajność, a w konsekwencji ilość ciepła emitowanego do pomieszczenia.

Zaletą aluminium jest jego wysoka przewodność cieplna. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku wielu innych materiałów. Jego dodatkową zaletą jest lekkość, która ułatwia proces instalacji oraz obniża koszty dostawy i montażu. Ale jednocześnie nie każdy grzejnik aluminiowy będzie się nadawał do zastosowania w mieszkaniu.

Jakie grzejniki są najlepsze do mieszkania?

Przeczytaj opinie, wybierając grzejniki najlepsze dla Twojego mieszkania. Są one często bardzo przydatne, choć występują dość rzadko. Można z nich wyczytać wiele informacji. Można tu znaleźć informacje na temat konstrukcji produktów konkretnych producentów, sposobu montażu i wszystkich problemów, które mogą się pojawić. Jako dodatkowe źródło informacji można wykorzystać fora tematyczne i filmy na portalach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here