Jeśli nie chcesz używać paliw stałych lub nie masz dostępu do sieci gazowej, warto rozważyć ogrzewanie olejowe. W tym wygodnym rozwiązaniu grzewczym zastosowano olej opałowy produkowany z ropy naftowej, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Ogrzewanie olejowe, jak sama nazwa wskazuje, zasilane jest olejem opałowym przechowywanym w specjalnym zbiorniku na olej. Dlatego nie ma potrzeby podłączania go do sieci. Te i wiele innych czynników sprawiają, że ogrzewanie olejowe jest często uważane za wygodniejszą alternatywę dla ogrzewania gazowego. Wygodą tego rozwiązania jest również to, że kocioł olejowy jest praktycznie bezobsługowy.
Czy ogrzewanie olejem opałowym się opłaca?
Na miesięczne i roczne koszty związane zakupem oleju opałowego wpływa wiele czynników. Jednym z przykładów może być wydajność kotła, który należy dobrać zgodnie z wielkością i charakterem ogrzewanego budynku. Najprostszym sposobem obliczenia zapotrzebowania ciepła będzie przeliczenie na metr kwadratowy
Jeżeli przyjmiemy, że sprawność kotła to 93%, powierzchnia domu wybudowanego według nowego standardu to 100 m2, a prąd na metr kwadratowy to 64,5 kWh rocznie, oznacza to, że cały dom potrzebuje 6450 kWh. Jednak, aby można było mówić o energooszczędności i bezpieczeństwie, należy wybierać paliwa najwyższej jakości np. Ekoterm, zapewniający korzystne formy płatności oraz warunki dostawy.
Jakie są elementy instalacji?
Najważniejszymi elementami instalacji są: piec grzewczy olejowy, pompa olejowa, przewody do instalacji ogrzewania olejowego, zbiornik na olej, filtr oleju, odpowietrznik, palnik.
Piec grzewczy olejowy
Kotły olejowe mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. I tak urządzenia jednofunkcyjne służą wyłącznie do ogrzewania, piece dwufunkcyjne mogą być również wykorzystywane do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście nie oznacza to, że instalując kocioł jednofunkcyjny, powinniśmy zapomnieć o ciepłej wodzie – wystarczy wolnostojący podgrzewacz wody współpracujący z kotłem. Dodatkowo możemy wybrać bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska kocioł kondensacyjny, który wykorzystuje również energię cieplną ze spalin. Po schłodzeniu para wodna kondensuje, wytwarzając ciepło, które można ponownie wykorzystać w systemie grzewczym. Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się na kocioł, który nie ma funkcji kondensacyjnej, ale ma zamkniętą komorę spalania – nie musimy budować komina.
Pompa olejowa
Pompa olejowa pozwala uniknąć większości niekorzystnych zjawisk w procesie tłoczenia oleju. Pompa jest połączona ze zbiornikiem dwoma przewodami: ssącym i przepływowym. Rura ssąca wciąga olej do palnika, a przez przewód przepływowy niewykorzystany nadmiar oleju wraca do zbiornika. Przy projektowaniu tego systemu grzewczego należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie ustawić pompy zbyt wysoko względem zbiornika, ponieważ może to zakłócić jego pracę.
Przewody do instalacji ogrzewania olejowego
Olej ze zbiornika dostarczany jest do palników pieca olejowego przewodami olejowymi. Temperatura powinna być jednak wyższa od tej, w której substancja staje się mętna, [KA(1] a parafina oddziela się, gdy przez nie przepływa (powyżej -10°C dla olejów lekkich i +45°C dla olejów ciężkich). Parafina może zatkać przewody i uniemożliwić pracę kotłów olejowych.
Aby utrzymać odpowiednią temperaturę oleju i zapobiec wydzielaniu się parafiny, pomieszczenie używane na skład oleju oraz pomieszczenie, w którym pracuje system olejowy, powinny być ogrzewane. Zaleca się, aby temperatura nie spadła poniżej 10°C. Zbiornika nie należy umieszczać w nieogrzewanej przystawce, jeśli z jakiegoś powodu jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy podgrzać zbiornik i przewody instalacji olejowej. Do tego celu najczęściej stosuje się elektryczne przewody grzewcze.[KA(2]
Filtr olejowy
Filtr olejowy to bardzo ważny element w układzie olejowym. Zapobiega zablokowaniu dyszy przez zanieczyszczenia stałe zawarte w oleju. Wewnątrz filtra znajduje się metalowa lub plastikowa siatka, którą należy regularnie czyścić z nagromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli powietrze dostanie się do urządzenia przed palnikiem, może spowodować awarię palnika, stwarzając niebezpieczeństwo. Dlatego za filtrem należy montować odpowietrznik.
Zbiornik na olej
Paliwo przechowuje się w zbiornikach – w tym przypadku wyróżniamy 3 rodzaje zbiorników na olej opalowy. Mowa tu m.in. o: zbiornikach naziemnych, zbiornikach podziemnych, a także zbiornikach umieszczonych w pomieszczeniach magazynowych lub kotłowniach.
Palnik
Palnik gazowy inżektorowy to palnik, w którym paliwo gazowe płynące z dyszy wtryskiwacza do mieszalnika zasysa atmosferę niezbędną do spalania. Takie palniki stosuje się w kotłach z otwartymi komorami spalania.
Palniki wentylatorowe wysokociśnieniowe, w których wtryskiwany jest olej, a powietrze potrzebne do spalania jest zasysane z kotłowni przez wentylator. Ten typ najlepiej sprawdza się z lekkim olejem, dlatego nadaje się do instalacji domowych.
Trzecim rodzajem palnika jest olejowy palnik z odparowaniem oleju, który stosowany jest w kotłach olejowych małej mocy. Olej pali się tylko wtedy, gdy odparowuje, miesza się z powietrzem, a mieszanina olejowo-powietrzna osiąga temperaturę zapłonu.
Zapraszamy także do przeczytania artykułu Czy ogrzewanie olejowe jest ekologiczne?