Pompa hydrauliczna jako podstawowy budulec maszyn hydraulicznych

0
427
Pompa hydrauliczna jako podstawowy budulec maszyn hydraulicznych

Pompa hydrauliczna jest główną składową maszyn hydraulicznych. Urządzenia takie, jak prasy hydrauliczne, koparki czy inne stanowiące podstawowy sprzęt opierający się na działaniu hydrauliki siłowej, nie mogłyby funkcjonować bez tego podzespołu. Sposób, w jaki działają, pozwala na osiąganie okazałych wyników, dzięki temu, że potrafią operować naprawdę ciężkimi elementami, jednocześnie wykonując pracę bardzo precyzyjnie. Dodatkowo, jest to zaskakująco wytrzymały i trwały mechanizm. Składa się z wielu elementów, których prawidłowe działanie jest niezbędne do optymalnej pracy maszyny, jednak to właśnie pompa hydrauliczna jest szczególnie narażona na usterki, ponieważ działa praktycznie nieustannie.

Zasada funkcjonowania pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne to urządzenia, których głównym zadaniem jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa, działając pod odpowiednim ciśnieniem, rozprowadza olej przez połączone ze sobą przewodami poszczególne podzespoły, jednocześnie po kolei wprawiając je w ruch. Może działać pod różnym obciążeniem i z ustawieniem różnych parametrów. Olej wędrujący po instalacji jest więc właśnie energią hydrauliczną, która została przeistoczona z energii mechanicznej wytwarzanej przez silnik spalinowy lub elektryczny w maszynie. Swoją nieprzerwaną pracę pompa rozpoczyna w momencie włączenia silnika maszyny i pozostaje w ruchu, nawet gdy urządzenie pozostaje w spoczynku. Przestaje funkcjonować dopiero, gdy silnik jest wyłączony. Z tej przyczyny prawdopodobieństwo wystąpienia awarii zwiększa się. Dlatego to właśnie pompa hydrauliczna w większości przypadków stanowi źródło awarii urządzenia.

Pompa hydrauliczna jako podstawowy budulec maszyn hydraulicznych

Od czego zacząć, gdy pojawi się awaria pompy hydraulicznej?

Gdy zauważymy brak płynności wykonywanych ruchów urządzenia lub obroty maszyny są dużo większe niż zwykle, czy wręcz odwrotnie – następuje spadek mocy urządzenia, może być to oznaką awarii pompy hydraulicznej. Pierwszym krokiem powinno być wezwanie profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych. W przypadku awarii pompy jest kilka możliwości. Jeśli serwisant stwierdzi, że możliwa jest regeneracja pompy hydraulicznej, podzespół zostanie wymontowany, zabrany na warsztat i poddany naprawie. Kolejną opcją może być wymiana pompy na nową. Gdy zdecydujemy się na ten krok, musimy być świadomi istotnych konsekwencji tego wyboru. Przede wszystkim cena – nowa pompa hydrauliczna to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Druga kwestia to czas oczekiwania – nowa pompa hydrauliczna najczęściej sprowadzana jest z zagranicy, przez co czas oczekiwania będzie o wiele dłuższy. To w istocie może znowu doprowadzić nas do tematu zwiększonych kosztów, ponieważ wydłużony czas, podczas którego maszyna pozostaje niesprawna, spowalnia cały postęp prac. Najczęściej termin zakończenia prac jest ściśle określony i przekroczenie go skutkuje karami finansowymi. Innym rozwiązaniem może okazać się wymiana zepsutej pompy hydraulicznej na używaną, wcześniej zregenerowaną. Z reguły taka wymiana możliwa jest praktycznie od ręki.

Pompa hydrauliczna jako podstawowy budulec maszyn hydraulicznych

Serwis i regeneracja pomp hydraulicznych – tak to powinno wyglądać!

Po wezwaniu firmy przeprowadzającej profesjonalny serwis pomp hydraulicznych, powinniśmy oczekiwać, że otrzymamy szczegółową diagnozę, podczas której ustalona została przyczyna awarii, plan działania oraz kosztorys wykonania usługi. Dodatkowo, jeżeli okaże się, że naprawa lub regeneracja pompy hydraulicznej jest niemożliwa, serwisant powinien poinformować nas o dostępnych opcjach. Warto wtedy pamiętać o możliwości wymiany uszkodzonej pompy na tę wcześniej zregenerowaną. Jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane na polskim rynku, dodatkowo serwis często oferuje sześciomiesięczną gwarancję na zregenerowany sprzęt. Wybór tego wariantu, zamiast zakupu nowej pompy hydraulicznej, pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Najczęściej oferowane marki pomp hydraulicznych to pompy firmy Bosch, takie jak:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Aby w przyszłości uniknąć poważnej awarii urządzenia, warto podjąć stałą współpracę ze sprawdzonym, profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który regularnie będzie kontrolował jakość używanego sprzętu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here