Polichlorek winylu potocznie zwany PCV wraz z domieszką innych komponentów to najbardziej rozpowszechnione tworzywo sztuczne, wchodzące w skład wielu materiałów budowlanych, wykończeniowych, dekoracyjnych i reklamowych.
Okna PCV
Znajdują się w każdym domu czy mieszkaniu. Mają za zadanie doświetlenie pomieszczenia, a także zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Plusem okien PCV jest wysoka izolacyjność termiczna i ochrona przed hałasem. Są też dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szeroka paleta barw pozwala dobrać kolor odpowiedni dla indywidualnych potrzeb. Łatwość montażu i lekkość skrzydeł okiennych ułatwia ich zakładanie. Są też proste w użytkowaniu jeśli chodzi o zachowanie czystości i konserwację.
Płyty kompozytowe
Głównie stosowane w budownictwie w zamian za ciężkie płyty betonowe. Idealnie nadają się na elewacje, ścianki działowe lub osłony balkonów. Zbudowane są z dwóch aluminiowych warstw wypełnionych niepalnym tworzywem sztucznym – polietylenem. Płyty te cechuje łatwość montażu, obróbki (formowanie na zimno i gorąco), transportu ze względu na rodzaj materiału i jego ciężkość. Są wysoce odporne na temperaturę i zmienne warunki atmosferyczne. Znalazły również zastosowanie w branży reklamowej jako szyldy, kasetony, stojaki czy podświetlane reklamy.
Uszczelki PCV
Służą do uzyskania szczelności na połączeniu dwóch i więcej materiałów. Najczęściej kojarzone z drzwiami i oknami charakteryzują się wodoszczelnością, odpowiednią przepuszczalnością powietrza i reakcją na ogień. Korzystnie wpływają na budżet domowy, gdyż znacznie zmniejszają utratę ciepła. Są różnej grubości i kształtów.
Wymienić można by jeszcze silikony, plexi (rury, pręty i płyty), poliwęglany (komorowy i lity), płyty trapezowe, płyty włóknisto cementowe, płyty HPL, płyty poliestrowe, styropiany, podłogi, drzwi i wiele innych. Wszystkie te tworzywa sztuczne znacząco wpływają na szybkość budowy. Ułatwiają pracę dzięki ogromnej różnorodności i dostępności materiałów. Surowce naturalne mają oczywiście wiele zalet, ale są dużo droższe, cięższe i trudniej dostępne dla przeciętnego człowieka. Ogromny rozwój budownictwa i zapotrzebowanie na dużą ilość tańszych materiałów budowlanych doprowadził do potrzeby produkowania ich masowej ilości. Zmusiło to producentów do sięgania po nowe metody. Pod koniec XIX wieku nastąpił ogromny rozwój produkcji materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych. Nie wyparły one całkowicie stosowania surowców naturalnych, ale zalały rynek i mało kto wyobraża sobie życie bez tworzyw sztucznych. Są one dokoła nas, widzimy je na każdym kroku i nawet nieświadomie sięgamy po nie w pierwszej kolejności.
Reklama
Jeśli chodzi o przemysł reklamowy tworzywa sztuczne prawie w stu procentach stanowią podstawę tej branży. Największą popularnością cieszy się plexi. Jest osiągalne praktycznie w każdym kolorze i można mu nadać kształt. Jest twardym i wytrzymałym materiałem, odpornym na warunki atmosferyczne.
Techplast Dystrybucja tworzyw sztucznych
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
(+48) 530 067 003