Łazienka to bardzo specyficzna i wymagająca przestrzeń. I choć dużą wagę przykładamy do tego, jakie wybrać kafelki, armaturę i dodatki, to warto również zadbać o to, by komfortowo się z tego miejsca korzystało. Niezmiennie to przecież wnętrze służące zabiegom pielęgnacyjnym i higienicznym, a w wielu wariantach może przypominać małą strefę SPA. Zarówno wilgoć, jak i podwyższona temperatura sprawiają, że mogą w łazience namnażać się groźne pleśnie. Poza tym zaparowane lustro nie będzie ułatwiać różnego rodzaju zabiegów. Dlatego właśnie niezbędnym urządzeniem, o jakim trzeba pamiętać, planując łazienkę, jest wentylator.
- Po co nam wentylator?
- Jak dobrać wentylator?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?
- Wybór wentylatora ze względu na montaż
Po co nam wentylator?
Łazienka wymaga wentylacji na odpowiednim poziomie. Przede wszystkim dopasowane do potrzeb urządzenie będzie rozwiązywało różnego rodzaju problemy. Te mogą wynikać z obecności wilgoci, pary wodnej oraz z odczucia nieświeżego powietrza. Jego zadaniem jest wspomaganie wymiany wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Z drugiej strony wentylator łazienkowy z https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory.html musi być również estetyczny, praktyczny i łatwy w obsłudze. Każde z profesjonalnych urządzeń pomaga w takich sytuacjach, gdy parują okna i lustra, skrapla się para i bardzo często pojawia się pleśń. To widoczne oznaki, że zamontowana wentylacja grawitacyjna nie działa tak, jak powinna, co często zdarza się w domach i w mieszkaniach. Z drugiej strony działanie systemu jest również zależne od szeregu czynników takich jak na przykład temperatura, kierunek i siła wiatru, a nawet ciśnienie atmosferyczne. Montując wentylator kanałowy łazienkowy, możemy skutecznie pozbyć się problemu wilgotnych ręczników, które nie chcą schnąć, a także zminimalizować parowanie okien oraz luster. W efekcie oczywiście obniża się wilgotność powietrza oraz ryzyko namnażania się szkodliwych grzybów. By urządzenie mogło efektywnie działać, należy pamiętać o tym, że trzeba z zewnątrz do mieszkania musi napływać świeże powietrza. Niezbędny jest montaż kratki w drzwiach łazienkowych, choć coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne podcięcia skrzydła. Poza tym warto rozszczelniać okna, by wymusić cyrkulację powietrza.
Jak dobrać wentylator?
Sam wentylator ma przede wszystkim poprawnie działać i sprawiać, że w łazience będzie panował przyjazny mikroklimat. Poza parametrami technicznymi warto również zwrócić uwagę na estetykę urządzenia, ponieważ wtapia się ono w całą aranżację i niewątpliwie będzie również elementem dekoracyjnym. Poza tym warto wybierać wentylatory, które wpiszą się w konkretne potrzeby. Niektóre urządzenia będą się świetnie nadawały do montażu nad kabiną prysznicową, inne mają wbudowane oświetlenie i podkreślą nowoczesny charakter przestrzeni. Najczęściej klienci sięgają po wentylator w dekoracyjnych chromowanych osłonach, ze szklanym panelem oraz we wspomnianej już wersji z podświetleniem.
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?
Gdy decydujemy się na wentylator wyciągowy łazienkowy, musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów technicznych. Przede wszystkim będą one rzutować na wydajność i sprawność urządzenia. Musi być ono chronione przed bryzgami wody. Warto więc wybierać wentylatory, które mają odpowiednią klasę zabezpieczeń i są przeznaczone do montażu w łazience. Poza tym trzeba baczną uwagę zwrócić na miejsce montażu. Niezwykle istotna jest wydajność urządzenia. Ten parametr będzie decydował o tym, w jak krótkim czasie wentylator wyciągnie parę czy nieprzyjemny zapach z łazienki. Zakłada się, że wydajność powinna trzykrotnie przekraczać kubaturę łazienki. Warto również wziąć pod uwagę także takie kryterium jak ciśnienie całkowite. Będzie to niezbędne w przypadku, gdy nasza łazienka nie jest bezpośredniego połączona z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej i korzysta z układu przewodów wentylacyjnych, trzeba będzie zamontować wydajniejszy wentylator do łazienki. Wielu klientów zwraca również uwagę na markę produktu oraz oczywiście niezbędne certyfikaty i dopuszczenia.
Wybór wentylatora ze względu na montaż
Kluczowym aspektem jest zawsze miejsce montażu wentylatora. To urządzenie elektryczne więc wymaga współpracy ze specjalistą w dziedzinie oraz oczywiście zapoznania się z instrukcją. Najczęściej wentylator montuje się na ścianie. Należy w niej wyciąć/wykuć otwór o odpowiednich wymiarach. Sam kanał w ścianie lekko musi opadać w kierunku zewnętrznej strony ściany. Wentylator można również zamontować w suficie podwieszanym przy wykorzystaniu zaczepów szybkiego mocowania. W tym wariancie powietrze jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą elastycznego przewodu wentylacyjnego. Są także urządzenia, które montuje się w szybie okna. Wycina się otwór o odpowiednich wymiarach oraz mocuje się korpus wentylatora z wykorzystaniem kleju do szkła. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że urządzenie powinno być umieszczona na jak najwyższej wysokości. Poza tym trzeba je zamontować naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza i co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu i jak najbliżej źródeł pary lub też nieprzyjemnych zapachów.