Pasy mocujące – do czego się przydają?

0
243
Pasy mocujące – do czego się przydają?

W branży spedycyjnej i transportowej powszechnie wykorzystywane są pasy mocujące. Służą one przede wszystkim do optymalnego zabezpieczania ładunków, skutecznie uniemożliwiając ich przemieszczanie się na pace pojazdu. W konstrukcji standardowego modelu wyróżniamy takie komponenty, jak materiałowa taśma, napinacz, hak oraz dodatkowe akcesoria zwiększające poziom ochrony. W jakich sytuacjach pacy mocujące sprawdzają się najlepiej?

Sprawdzony sposób na dostarczenie towaru w nienaruszonej postaci

Pasy mocujące charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na oddziaływanie rozmaitych czynników zewnętrznych (np. substancji chemicznych, wilgoci, promieni UV). Poza tym są stosunkowo lekkie i poręczne, co w znacznym stopniu ułatwia proces montażu – z powodzeniem wystarczy do tego jedna osoba.

Dzięki miękkiej i jednocześnie elastycznej strukturze materiału pasy efektywnie pochłaniają wszelkie wstrząsy i nie wpływają destrukcyjnie na delikatną powierzchnię chronionych paczek. Wymienione właściwości gwarantują dowiezienie ładunku do adresata bez ryzyka jego mechanicznego uszkodzenia czy spowodowania zagrożenia na drodze. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że pasy mocujące są niezwykle uniwersalne. Za ich pomocą można bowiem zabezpieczać zarówno małe, jak i wielkogabarytowe towary.

Wiele rodzajów pasów mocujących do wyboru

Do stabilizowania ładunków stosuje się pasy mocujące zróżnicowane pod względem budowy. Od lat najbardziej popularne są tradycyjne wersje z napinaczem, które bez problemu wytrzymują nawet kilkutonowe obciążenia. Egzemplarze o długości 2-4 metrów świetnie pasują do zabezpieczania mebli, urządzeń RTV i AGD, rowerów czy niewielkich łódek wędkarskich. Z kolei egzemplarze mające powyżej 4 metrów radzą sobie z kotwiczeniem choćby quadów, maszyn budowlanych, domków holenderskich i zbiorników betonowych.

Na uwagę zasługują również modele trzypunktowe, przeznaczone głównie do mocowania samochodów osobowych na lawetach. Podziału omawianych elementów można ponadto dokonać z uwzględnieniem barwy ich etykiet. Kolor niebieski informuje o wykonaniu pasa z poliestru, czyli tworzywa odpornego na kwasy mineralne oraz zachowującego swoje parametry użytkowe w niskich i wysokich temperaturach. Kolor zielony symbolizuje poliamid (niepodatny na działanie alkaloidów), natomiast kolor brązowy odnosi się bezpośrednio do polipropylenu (nieco mniej trwałego od pozostałych tworzyw). Warto też pamiętać o tym, że pasy mocujące dostępne są w różnych szerokościach – od 25 do 50 mm. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here