Zarówno w prostych instalacjach przesyłających gazy lub ciecze, jak również w bardziej zaawansowanych konstrukcjach znajdziemy nowoczesne rozwiązania oraz te elementy, które są znane od zawsze, solidne i sprawdzone. Jednym z nich jest zawór elektromagnetyczny, który ma dosyć prostą budowę, a jednocześnie niezawodne działanie.
Zawór elektromagnetyczny – co to jest?
Zawór elektromagnetyczny, nazywany również elektrozaworem ro rozwiązanie, którego zadaniem jest odcinanie przepływu mediów ciekłych lub gazowych lub regulowanie poziomu ich przepływu na podstawie konkretnych potrzeb. Głównym elementem w zaworze elektromagnetycznym jest specjalna cewka elektromagnetyczna. Aby zmienić położenie zaworu, konieczna jest zmiana sygnału elektrycznego, który zaworem steruje. Sygnał jest natomiast przesyłany przez pole elektromagnetyczne. Budowa zaworu elektromagnetycznego nie jest skomplikowana – całość wykonywana jest z solidnych, niezawodnych materiałów o odpowiednich parametrach technicznych, które gwarantują bezproblemowe i długowieczne działanie.
Jak działa zawór elektromagnetyczny?
Działanie zaworu elektromagnetycznego nie jest skomplikowane. Dzięki cewce elektromagnetycznej możliwe jest sterowanie sygnałem elektrycznym, który powoduje, że zawór w zależności od potrzeb otwiera się lub zamyka. W tej kwestii warto pamiętać, że zawór elektromagnetyczny jest jednokierunkowy, a więc powoduje przepływanie medium w jednym kierunku. Zawór można otworzyć lub zamknąć, nie można natomiast zmienić kierunku przepływu substancji, która przez niego przechodzi.
Wybór zaworów elektromagnetycznych
Dobry zawór elektromagnetyczny zawsze powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnej konstrukcji. Różnego rodzaju instalacje wymagają zastosowania różnych zaworów i zwracania uwagi na wiele parametrów. Źle dobrane zwory mogą powodować problemy z funkcjonowaniem instalacji, a także szybsze jej niszczenie. Podobnie może być w przypadku zaworów wykonanych ze słabszych materiałów i o gorszych parametrach technicznych. Warto więc pamiętać, że zawór elektromagnetyczny to jeden z tych elementów, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać, a wybieranie najtańszych modeli może nam się w przyszłości negatywnie odbić w postaci problemów z instalacją. Zdarza się, że te problemy bywają na tyle różne, że często nie bierzemy pod uwagę, iż wynikają po prostu z kiepsko dobranych zaworów. Wszelkie instalacje, a także ich poszczególne elementy, powinny więc być wybierane i instalowane przez fachowców.